3. Global Gastoro Ekonomi zirvesinde turizm hedefleri açıklandı

3. Global Gastro Ekonomi Zirvesi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi. Zirveye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Turizm Operasyonları ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Global Gastroekonomi Zirvesi Komite Başkanı Ebru Köktürk Koralı ve pek çok şirketin üst düzey yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda gastronomi öğrencisi katıldı.

“ŞU ANDA DÜNYANIN EN ETKİLİ VE EN FAZLA TANITIM YAPAN ÜLKESİYİZ”

Zirvede konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye, dünyanın en seçkin mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri. Bunu ülkemiz için bir faydaya dönüştürmek bizim sorumluluğumuz” dedi.

Türk mutfağını dünyaya tanıtma çalışmalarından bahseden Bakan Ersoy, “İki yılı aşan bir süreçte hem eylemde hem düşüncede insanlığın, haliyle dünyanın değişimine tanıklık ettik, ediyoruz. İsteğimiz dışında, tamamen beklenmedik koşullarla zorunda bırakıldığımız bu değişimi yönetme zamanı gelmiştir. Bütün sektörlerde olduğu gibi turizm ve kültürde de bu yönde adımlar atılmaya başlanmıştır. Bakanlık olarak biz, Türkiye’nin bu yolda öncü ve örnek olmasını sağlamanın gayreti içerisindeyiz. Salgın sürecinde Güvenli Turizm Sertifikasyon Programımız ve uygulama disiplinimizle, uhdemizdeki sektörlere verdiğimiz güçlü, gerçekçi ve doğru desteklerle, ulusal ve uluslararası paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz iş birliği ve istişarelerle, en nihayetinde bütün bunları ve bunlar sayesinde Türkiye’nin sunduğu güveni eksiksiz anlatmak için yürüttüğümüz kamu diplomasisi ve iletişim mesaisiyle öncü ve örnek olma hedefimizi gerçekleştirdik. Şimdi, bu sürecin içinden en hızlı sıyrılan ülkelerden biri olarak ön saftaki konumumuzu korumanın, hızımızı artırarak daha da ileriye taşımanın adımlarını atıyoruz.. Biz bu sektörlerin her bir başlığında sahip olduğumuz potansiyeli bütünüyle kullanarak, atfedilen stratejik önemin hakkını vermek için çalışıyoruz.”

“DÜNYANIN 140 ÜLKESİNDE TÜRKİYE’Yİ TANITIYORUZ”

Şu anda dünyanın en etkili ve en fazla tanıtım yapan ülkesiyiz. 140 ülkede televizyon, basılı mecra ve dijital dünya olmak üzere ana ve hedef pazarlarımızda Türkiye’yi tanıtıyoruz. Alanında dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan Go Türkiye portalımız üzerinden de kültür ve turizm sahasında sahip olduğumuz her ayrıcalığı, özgünlüğü ve değeri anlatıyoruz. Go Türkiye sitemiz geçen yıl yaklaşık 80 milyon tıklanma aldı. Bu yılki hedefimiz 200 milyon tıklanma. Şu an dünyada açık ara en çok tıklanma alan ülke turizm tanıtım sitesi. Bu tanıtım atağı bizi 2021’de 30 milyonu aşan ziyaretçi sayısına ve 24,5 milyar dolarlık turizm gelirine ulaştırmıştır. Salgının belirsizliği içerisinde “V” tipi çıkış yapacağımızı ve hedeflediğimiz rakamları söylediğimizde birçokları için inandırıcı gelmemişti. Ancak sektör paydaşlarımızla omuz omuza vererek hedeflerimizi gerçekleştirdik ve ötesine geçtik. BM Dünya Turizm Örgütü’nün 2021 verilerine göre, dünyanın en çok turist alan ülkeleri sıralamasında Türkiye 4’üncülüğe yükseldi. Burada Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansımıza bir parantez açmak gerekiyor. Dünyada neredeyse bir asırdır var olan bu kurumsal yapıyı biz 2019’da kurduk. Sektör profesyonellerinin yönetim ağırlığını üstlendiği bu yapı 2 yıl içinde tanıtım başarısının ötesinde küresel krizleri de başarıyla yönetip, Türkiye için fark yaratmasıyla kendini ispat etmiştir” diye konuştu.

“TÜRKİYE DÜNYANIN EN SEÇKİN MUTFAK KÜLTÜRÜNE SAHİP İLK ÜÇ ÜLKEDEN BİRİYİZ”

Mutfak kültürü tanıtımında Gastrocity kavramının önemine değinen Ersoy, “Türkiye, dünyanın en seçkin mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri. Bunu ülkemiz için bir faydaya dönüştürmek bizim sorumluluğumuz. Go Türkiye’de tescilli lezzet duraklarımızı ve lezzet rotalarımızı 10 dilde hazırlanan ayrıntılı içerikler üzerinden anlatıyoruz. Yeni rotalar belirleme çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyoruz. Yine 2022 sonuna kadar 30’a yakın ülkeden gastronomi konusunda önde gelen gazeteci ve şefleri ülkemizde ağırlayacağız. Bu noktada Gastrocity kavramına da değinmek gerekiyor. Sadece zengin bir mutfağa sahip olmakla yetinmeyip, misafirlerinize dünya mutfağının çeşitliliğini en üst kalitede sunabilmeniz önemli bir fark oluşturur. Gastrocity ifadesi bu farkı yakalamış olan şehirler için kullanılır ki sizler de biliyorsunuz Londra, Paris, New York gibi kentler bu noktada öne çıkıyor. Şimdi biz soruyoruz, neden Türkiye “fine dining” amacıyla seyahat edenlerin tercihi olmasın? Doğru projelerle dünyadaki Gastrocity listesine İstanbul, Bodrum, İzmir ve Çeşme gibi turizm destinasyonlarımızın girmesi hiç de zor değildir. Hiçbir şey kendi kendine olmuyor. Sadece tanıtımla yetinmedik. Gastronominin ülkemize katacağı değerin ve getirilerin farkındayız. Bu bilinçle ve yeme-içme sektörümüzü desteklemek amacıyla KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük. Olumlu geri dönüşleri almış olmak bizleri son derece memnun etmiştir” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ MARKASIDIR”

İstanbul’un her seyahat tercihine cevap verebilecek konumda olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, “Türkiye’de turizmi bütün bölgelerimize yayma çalışmalarımız sürüyor. Ancak her ülkede olduğu gibi ülkemizde de amiral şehirlerin olması kaçınılmazdır ve gereklidir. İstanbul Türkiye’nin en önemli markasıdır. İstanbul tarihtir, doğadır, medeniyetlerin taç şehridir. Ancak aynı zamanda İstanbul muazzam bir metropoldür. Bu metropol kültür ve sanatın her rengine ev sahipliği yaptığı gibi konumu, ulaşım ve altyapı imkânlarıyla da uluslararası seyahatlerin başlangıç ve bitişine ev sahipliği yapabilecek bir merkezdir. İstanbul, cazibe noktasında her seyahat tercihine cevap verebilecek konumdadır” dedi.

SALGIN ÖNCESİ İSTANBUL 15 MİLYON TURİST AĞIRLADI”

Bakan Ersoy, “Salgın öncesi 15 milyon turist ağırlayan, 16-17 milyon transit yolcu alan mega bir kent burası. Kültür ve turizm her parçası birbiriyle organik bağa sahip muazzam bir ekosistem. Bu organizasyonun öznesi olan gastronomi bütünüyle bir kültür başlığıdır. Adı üstünde mutfak kültürü diyoruz. Ancak bu başlığı turizmden ayrı düşünmek de mümkün değildir. Çerçeveyi daha da genişletelim. Sürdürülebilir küresel kalkınmada çözüm bekleyen en önemli başlıklardan birinin açlık ve su sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Devletler ve halklar arası diyalog noktasında gastronominin bir diplomasi başlığına dönüştüğünü görüyoruz. Konuşmamda tanıtımdan gastronomiye, kruvaziyer turizmden festivallere kadar yaptığım anlatım, Türkiye’nin kültür ve turizmde her bir başlığa hak ettiği özen ve önemi gösterirken, güçlü ve kusursuz bir bütünü oluşturma bilinciyle hareket ettiğinin göstergesidir. Ve hep birlikte göreceğiz ki bu yaklaşım ülkemizin yarınlarında yeni başarı hikâyelerine kaynak olacaktır” dedi.

“İSTANBUL İÇİN YENİ PORT İHTİYACI”

Bakan Ersoy, “Costa Venezia Mayıs ayı itibarıyla İstanbul merkezli çıkışlarına başladı. Bu yılki hedef minimum 25 sefer olarak belirlendi. Kışa kadar bu seferler devam ederken kış döneminde de Akdeniz üzerinden Mısır’a uzanan bir sefer programı gerçekleştirilecek. Bunun anlamı yıl boyunca Costa’nın bir gemisini burada merkez haline geldiğini gösteriyor. Bu yılın hedeflerini 2023’de iki katına çıkaracağımızı öngörüyoruz. Rakamlar çok açık. Galataport şu anda 200’ü aşkın gemi rezervasyonuna sahip. Bu sayıyı da ikiye katlayabileceğimizi biliyoruz. Bu da İstanbul için yeni bir port ihtiyacının göstergesidir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ilgili çalışmaları yapıyor. Neticede şunu söyleyebiliriz ki İstanbul salgın öncesi ayarlarına bu yıl geri dönmekte. 2024 ya da 2025 gibi İstanbul’u Avrupa’daki cruise destinasyonları arasında ilk sıraya çıkarma hedefimiz var. Yeni dönemde İstanbul inşallah rekorlarla anılan bir şehir olacak” diye konuştu.

“GASTROCİTY LİSTESİNE İSTANBUL, BODRUM, İZMİR VE ÇEŞME’NİN GİRMESİ ZOR DEĞİL”

Genel tanıtım çalışmalarının yanında il ve sektör odaklı reklam ve tanıtım filmlerinin de kullanıldığını ifade eden Bakan Ersoy, “Dünyada turizm hareketine katılan kitlenin yüzde 80’i, destinasyon seçiminde yeme-içme imkân ve çeşitliliğini tercih kriteri olarak görüyor. Türkiye, dünyanın en seçkin mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri. Bunu ülkemiz için bir faydaya dönüştürmek bizim sorumluluğumuz. 2022 sonuna kadar 30’a yakın ülkeden gastronomi konusunda önde gelen gazeteci ve şefleri ülkemizde ağırlayacağız. Bu noktada Gastrocity kavramına da değinmek gerekiyor. Sadece zengin bir mutfağa sahip olmakla yetinmeyip, misafirlerinize dünya mutfağının çeşitliliğini en üst kalitede sunabilmeniz önemli bir fark yaratır. Gastrocity ifadesi bu farkı yakalamış olan şehirler için kullanılır. Londra, Paris, New York gibi kentler bu noktada öne çıkıyor. Şimdi biz soruyoruz, neden Türkiye “fine dining” amacıyla seyahat edenlerin tercihi olmasın? Doğru projelerle dünyadaki Gastrocity listesine İstanbul, Bodrum, İzmir ve Çeşme gibi turizm destinasyonlarımızın girmesi hiç de zor değildir” diye konuştu.

En son olarak Michelin Rehberi’nde İstanbul’u hak ettiği yere kavuşturarak bütün bu çabalarımızı taçlandırmış olduk. Michelin Rehberi’nde yer alabilmek ortalama 6 yıllık bir süreç sonrasında mümkün oluyor. Üstelik biz adımlarımızı atarken salgın süreci her şeyi olumsuz etkiliyor, geciktiriyordu. Bütün bunlara rağmen TGA’nın, işinin ne denli ehli olduğunu gösteren bir başarı hikâyesi daha yazılmış, Michelin Rehberi süreci 2 yıl gibi kısa bir sürede sonuçlandırılmıştır. 11 Ekim’e kadar İstanbul’da Michelin Yıldızı alan işletmeler belirlenmiş olacak” dedi. Bakan Ersoy, 21-27 Mayıs tarihleri arasını Türk Mutfağı Haftası ilan ettiklerini de hatırlattı.

Ayrıca Kontrol Edin

Son dakika: Uzay için geri sayım başladı! Son 3 gün

10 YIL GÖREV YAPACAK İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin, sonraki değerlendirmeleri geçebilmeleri için ek bilgi, …

Son Dakika: Temmuz zammı ve 7 tabloda yeni emekli-memur maaşları hesabı! Zam farkı 2.780 lirayı aştı: Asgari ücret, enflasyon farkı ve en düşük emekli-memur maaşı ne kadar olacak?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI Başkan Erdoğan bugünkü Kabine sonrası Asgari ücret ile ilgili de …