Cuma, Eylül 30, 2022

Bakan Yanık: Engelli vatandaşlarımızın temel haklarına tam olarak ulaşmaları için çalışıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Engelliler Haftası dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden videolu bir mesaj yayımladı. Hiç kimsenin doğuştan gelen özellikleri sebebiyle bir diğerine üstün ya da daha eksik olmadığını belirten Bakan Yanık, engelli vatandaşların temel haklarına ulaşması için çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Yanık, mesajında şunları kaydetti: “Dünya üzerinde insan hak ve hürriyeti hususunda tüm inançlar, evrensel kurallar ve ahitler ortak bir noktada buluşur; canın kutsallığı. Can güvenliğinin ardından dokunulamaz diğer haklar gelir. Dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce ya da engelli olma hali bu hakların önüne geçemez. Hiç kimse doğuştan gelen özellikleri sebebiyle bir diğerine üstün ya da daha eksik değildir. Kişi hak ve özgürlükleri aynı zamanda hepimize sorumluluklar yükler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bizler de engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için çalışıyor, hak temelli bir bakış açısıyla politikalarımızı geliştiriyoruz.

“TEMEL HEDEFİMİZ ENGELLİ YA DA ENGELSİZ HER BİR KİŞİNİN BU TOPLUMUN REFAHI İÇİN ÜRETEBİLMESİDİR”

Gelecek günler, özellikle yaşlılığa bağlı sebeplerle bağımsız hareket etme kabiliyeti azalacak vatandaşlarımızın artacağına işaret ediyor. Bu bilinçle bizler de temel hedefimizi, engelli ya da engelsiz her bir kişinin bu toplumun refahı için üretebilmesi, hayata aktif, eşit, doğal ve tam katılımını sağlayabilmesi olarak belirledik. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yönlendiriyor, kurduğumuz her cümlede ‘keşke’ yerine ‘iyi ki’ diyebilmeyi arzu ediyoruz. Bu duygularla Engelliler Haftası’nı kutluyor, dayanışma içinde umut ve sevgi dolu bir hayat temenni ediyorum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.”

Benzer Habeler

- Reklam -

Son Haberler