Hazine garantili kredilere talep yağdı

Reel sektör Hazine destekli kefalet sistemine büyük ilgi gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mart sonu itibarıyla 465 bin 640 firmaya sistem kapsamında 607 milyar 788 milyon lira kredi kullandırıldığını açıkladı. Bakan Nebati, tarımsal üretim için kullandırılan Hazine faiz destekli kredi bakiyesinin şubat sonu itibarıyla 103 milyar liraya ulaştığını belirtti.
İşletmelerin, ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak acıyla yeniden yapılandırılan Kredi Garanti Fonu kefalet sisteminin kapsamını genişletirken, esnaf için musluklar açıldı. Bu yıl 28 milyar, gelecek yıl 30 milyar, 2024’te da 32 milyar olmak üzere toplam 90 milyarlık kredi kullandırılacak.

KÜRESEL PAY ARTACAK
Türkiye Ekonomi Modeli ile üretimi, ihracatı ve yatırımları odağına alan bir yaklaşım benimsediklerini belirten Bakan Nebati, “Yüksek katma değerli yatırımları teşvik ederek; üretim, ihracat ve istihdamın artırılmasını amaçlıyoruz. Böylece cari açık sorununun kalıcı olarak çözülmesi, orta gelir tuzağının aşılması ve ülkemizin küresel değer zincirlerinden aldığı payın artırılması hedefleniyoruz” dedi. Nebati, Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında Kredi Garanti Fonu aracılığıyla Temmuz 2018’den Mart 2022 sonuna kadar kredi desteği verilen işletme sayısının da 344 bin 643 olduğunu söyledi.
Bakan Nebati, sağlanan istikrar ortamı ile birlikte kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarının yerini daha geleneksel araçlara bırakmasının beklendiğini ifade etti. Bakan Nebati, Rusya-Ukrayna savaşının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik atılacak tüm adımları eşgüdüm içerisinde uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

Ayrıca Kontrol Edin

ENFLASYON ORANI VERİSİ ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Haziran 2022 enflasyon oranı ne olacak?

ENFLASYON BEKLENTİSİ HAZİRAN 2022 Merkez Bankası Haziran ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlandı. Merkez Bankası’nın 50 …

Emekli maaşı ne kadar olacak, belli oldu mu? SSK Bağkur 2022 En yüksek ve en düşük emekli zammı ne zaman açıklanır ve ne kadar olur?

5 AYLIK ENFLASYON ORANI YÜZDE 35,64 OLARAK KESİNLEŞTİ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) emekli ve memur …