TESK Genel Başkanı Palandöken: Çocuk işçilerin sayısı son yıllarda arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çocuk işçi sayısının son yıllarda önemli oranda artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi döneminde artan geçim sıkıntıları oldu.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, çocuk işçiliğinin, doğru zamanda ve uygun şartlar sağlanarak, mesleki eğitimle çıraklığa yönlendirilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Türkiye ve dünyanın kanayan yarası olan çocuk işçiliğiyle mücadelenin sürdüğünü vurgulayan Palandöken, “Çocukların eğitimden de çocukluğunu yaşamasından da mahrum kalmaması, uygun şartlarda ve doğru zamanda mesleki eğitim alarak çıraklığa yönlendirilmesi için esnaf ve sanatkar camiası ve konfederasyon olarak projelerimizle çok önemli adımlar atmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇOCUK İŞÇİLERİN SAYISI MAALESEF SON YILLARDA ÖNEMLİ BİR ARTIŞ GÖSTERDİ”

Esnafın yanında ve mesleki eğitim okullarında iş öğrenen çırakların, çocuk işçi değil öğrenci olduğunu belirten Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

“Devam etmekte olan İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi’nde (İMEP) de UNICEF ile olan projemizde de öncelikle çocuk işçi ve çıraklık kavramlarının birbirinden farkı olduğu noktasında aile ve işverenleri bilinçlendirmeyi, daha sonra güvenli bir ortamda tüm tedbirler alınarak çırakların mesleki eğitime yönlendirilmesini amaçladık. Bugünün meslekleri çıraklarla süregelerek geleceğe aktarılacak. Birçok meslek, yetiştirilecek çırak bulunamaması nedeniyle, kaybolmaya yüz tuttu. Çocuk işçilerin sayısı maalesef son yıllarda önemli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi döneminde artan geçim sıkıntıları oldu. Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk işçi bulunuyor. Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor. Halbuki birçok meslek, yetiştirecek çırak bulunamadığından ötürü, kayboldu ya da kaybolmak üzere. Bu öğrencilerin eğitimlerine devam ederken, bir yandan da usta-çırak ilişkisi içinde esnafımızın yanında geleceğe hazırlanması çok önemli.”

Ayrıca Kontrol Edin

Son dakika: Uzay için geri sayım başladı! Son 3 gün

10 YIL GÖREV YAPACAK İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin, sonraki değerlendirmeleri geçebilmeleri için ek bilgi, …

Son Dakika: Temmuz zammı ve 7 tabloda yeni emekli-memur maaşları hesabı! Zam farkı 2.780 lirayı aştı: Asgari ücret, enflasyon farkı ve en düşük emekli-memur maaşı ne kadar olacak?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI Başkan Erdoğan bugünkü Kabine sonrası Asgari ücret ile ilgili de …