Biden: Zelenskiy savaş öncesi uyarılarımızı duymak istemedi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sürerken, Washington-Kiev hattında gerilim yaşanıyor. Üstelik bu gerilim karşılıklı suçlamalarla yükselme eğiliminde.

ABD Başkanı Biden’ın savaş öncesinde Rusya’nın saldırmayı planladığına dair istihbaratı Kiev’e verdiklerini söylemesi fitili ateşledi.

Biden, “Zelenskiy, uyarılarımızı duymak istemedi “ diye konuştu. Bu açıklamadan bir gün sonra, Kiev de sessizliğini bozdu.

Kiev’in Biden’a yanıtı gecikmedi

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sergei Nikiforov, iki liderin Rusya’nın oluşturduğu tehdide ilişkin birden fazla kez telefonda görüştüklerini hatırlattı.

“Zelenskiy’e yönelik ‘duymak istemedi’ ifadesi, açıklığa kavuşturulmalı” dedi.

Zelenskiy’nin saldırı beklentisiyle önleyici yaptırım talep ettiğini vurguladı, “Burada aslında ortaklarımızın ‘bizi duymak istemediğini’ söyleyebiliriz” yorumunda bulundu.

Zelenskiy’nin danışmanı Mihail Podolyak da, ABD Başkanı’nın ifadelerinin ‘tamamiyle doğru olmadığını’ söyledi. Rusya’nın farklı genişleme planları geliştirdiğini çok iyi anladıklarını dile getirdi.

Ayrıca Kontrol Edin

AUZEF sınav giriş belgesi alma AUZEF bütünleme sınav giriş yeri

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bütünleme yani telafi sınavı tercih işlemlerini yapan adaylar …

Yağış ne zaman bitecek? Meteoroloji’den kırmızı ve sarı kodlu uyarı AFAD uyardı “Alt katta oturanlar üst katlara çıksın”

Çok fena geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlerdir birçok kenti kuvvetli yağışa karşı uyarıyor. Bugün de 23 …