Ana Sayfa Gündem Çavuşoğlu: Kardeş Fas’ın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi vurgulamak isterim

Çavuşoğlu: Kardeş Fas’ın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi vurgulamak isterim

by admin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 76 devlet ve uluslararası kurumun katılımıyla terör örgütü DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun bakanları toplantısı kapsamında bulunduğu Fas’ın Marakeş kentinde, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Fas’ta bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, mevkidaşı Burita’ya, Fas’a ve ABD’ye toplantıyı düzenledikleri için teşekkür etti.

 

“DEAŞ terör örgütünün saldırıları arttı”

Çavuşoğlu, bu toplantının zamanlamasının çok önemli olduğunu düşündüğünü dile getirerek Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da ve Afrika’da, Sahel bölgesinde DEAŞ terör örgütünün saldırılarının arttığını gördüklerini söyledi.

Bu vesileyle mevkidaşı Nasır Burita ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi:

İkili ilişkilerimizi değerlendirdik ama özellikle ikili ticaret hacmimizi artırmak, dengeli hale getirmek ve yatırımları artırmak için daha fazla çalışmamız gerektiği konusunda mutabıkız. Bununla ilgili gerekli mekanizmaların toplantılarını önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğiz. Kardeşim Nasır’ı en kısa zamanda Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacağım.” 

“Ukrayna ve Libya’daki durum konusunda Fas ve Türkiye’nin görüşleri uyuşuyor”

Çavuşoğlu, Burita ile ikili ve bölgesel meselelere ilişkin Ukrayna savaşı, savaş sonrası nelerin beklendiği, her iki ülkeyi de ilgilendiren Libya’daki durum ile bölgedeki diğer gelişmeleri ele aldıklarına işaret ederek “Bu konularda Fas ve Türkiye’nin görüşleri uyuşuyor” dedi.

“Toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı kalıcı istikrar için şarttır”

Sahel bölgesinin yanı sıra Kuzey Afrika’nın barış, istikrar ve refahı Akdeniz, Afrika, Orta Doğu hatta Avrupa’nın istikrarı için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bölge ülkelerinin özellikle birbirlerinin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine karşılıklı saygı temelinde geliştireceği ilişkiler, kalıcı istikrar için şarttır” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman ülkelerin toprak bütünlüğü, sınır bütünlüğü konusunda ilkesel tavır sergilediğini söyleyerek “Bu çerçevede kardeş Fas’ın da toprak bütünlüğü, sınır bütünlüğü ve egemenliğini desteklediğimizi her zaman olduğu gibi bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

Benzer Haberler

Kritikhaber.com Sitemizde bulunan haberler tamamen yayıncısına aittir. Haber yazılarında bulunan bilgilerden sitemiz sorumlu değildir. .

 

Dünya

Son Haberler

Copyright © 2022 All Right Reserved. Designed and Developed. Yayınlanan haberlerin sorumluluğu yayıncısına aittir.