Ana Sayfa Gündem İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Katar Emiri Al Sani ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Katar Emiri Al Sani ile görüştü

by admin

Cumhurbaşkanı Reisi, başkent Tahran’ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Al Sani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Reisi, görüşmede, Tahran-Doha arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, turizm ve enerji alanlarında genişletilmesinin yanı sıra iki ülke arasındaki ortak yatırımlar konusunu ele aldıklarını belirtti.

Katar Emiri’nin ziyaretinin önemini vurgulayan Reisi, “Bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir dönüm noktasıdır ve bölgesel ve küresel düzeyde ilişkilerimizi ve iş birliğimizi genişletmede önemli bir rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

Reisi, şöyle konuştu:

“Bölgenin sorunları ve özellikle Yemen ve Afganistan meselesini görüştük. Kuşatma bir an önce kırılmalı ve Yemen halkı kendi kaderini tayin etmelidir. Afganistan halkı da tüm siyasi grupları ve etnik kökenleri kapsayan ve kalıcı güvenlik sağlayabilecek kapsayıcı bir hükümete sahip olmalıdır.”

Reisi, İran ve Katar’ın, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve Gazze’ye yönelik kuşatmanın kaldırılması gerektiğini vurguladığını dile getirdi.

Filistin, Suriye, Yemen ve Irak gibi bölge ülkelerindeki gelişmeleri ele aldıklarını aktaran Al San dei, bu ülkelerdeki mevcut sorunların adil ve kapsamlı çözümlerle ortadan kaldırılması gerektiğine inandıklarını belirtti.

İran ile Viyana’da yapılan nükleer görüşmelere de değinen Al Sani, Katar’ın Viyana’daki görüşmelerin devamını arzu ettiğini dile getirdi.

Benzer Haberler

Kritikhaber.com Sitemizde bulunan haberler tamamen yayıncısına aittir. Haber yazılarında bulunan bilgilerden sitemiz sorumlu değildir. .

 

Dünya

Son Haberler

Copyright © 2022 All Right Reserved. Designed and Developed. Yayınlanan haberlerin sorumluluğu yayıncısına aittir.