Türkiye’nin NATO tavrı Finlandiya ve İsveç’te yankılanmaya devam ediyor

Terör örgütlerinin İskandinav ülkelerindeki varlığına tepki gösteren Türkiye, bu konuda adım atılmasını istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları Finlandiya ve İsveç’te yankılanmayı sürdürüyor.

Abone ol

TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından NATO üyesi olmak isteyen Finlandiya ve İsveç hakkında, “Gelişmeleri takip ediyoruz. Şimdilik İsveç ve Finlandiya konusunda olumlu bir pozisyonumuz yok” demişti. İki ülkenin ‘terör gruplarının misafirhaneleri gibi’ olduğunu ve ‘parlamentolarında da teröre destek verenler’ bulunduğunu belirten Erdoğan, söz konusu ülkelerin NATO’ya üyelik girişimlerine itirazını dile getirmişti.

“Hayır deme riski sıfır değil”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları İskandinav basınında geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. Stockholm merkezli Aftonbladet gazetesi Türkiye‘nin İsveç’e NATO kapısını kapatmadığını ancak bu ülkeden terör örgütü PKK unsurlarını barındırmamasını istediğini yazdı. Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğine ‘hayır’ deme riskinin sıfır olmadığına dikkat çekildi.

“Çözüme ulaşılamadı”
İsveç Devlet Televizyonu (SVT), İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü fakat herhangi bir çözüme ulaşılamadığını duyurdu. Haberde, “Linde’ye göre hiçbir çözüme ulaşılamadı ve iki ülke kendi diplomatlarının müzakerelere devam etmesi konusunda anlaştı” denildi. Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine şüpheyle yaklaştığı, bu ülkeleri terör örgütü PKK/YPG’yi desteklemekle suçladığı aktarıldı. Linde’nin, “PKK’nın terör örgütü olduğuna inandığımız konusunda çok netiz. Ancak diğer birçok NATO müttefiki gibi diğer örgütlerle de görüşmelerimiz var” şeklindeki ifadelerine yer verildi. “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine kapılarını kapatmıyor. Ama bu ülkelerdeki PKK varlığına karşı harekete geçilmesini istiyor” notu paylaşıldı.

“Türkiye’nin de onayı gerekiyor”
Svenska Dagbladet gazetesi ise “Hükümet, Türkiye’ye heyet gönderiyor” başlığıyla yaşanan gelişmelere yer verdi. “Türkiye savunma ittifakına katılım konusunda İsveç’i engellemekle tehdit ediyor” denilerek, Stockholm yönetiminin sorunun çözümü için Ankara’ya bir heyet göndermeye karar verdiği kaydedildi. NATO’ya üyelik sürecinin işleyişine ilişkin de “Ülkelerin savunma ittifakına kabul edilebilmesi için Türkiye dahil tüm üye devletlerin başvuruyu onaylaması gerekiyor” hatırlatması yapıldı.

“Türkiye şartlar listesi belirledi”
Finlandiya basınından Etela-Suomen Sanomat gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını okurlarına aktardı. Haberde, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için şartlar listesi belirledi” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmayacak” başlığını kullanan Kaleva gazetesi, Erdoğan’ın Türkiye’nin halihazırda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini hoş karşılamadığını söylediğini yazdı. Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği nedeniyle terör örgütlerine ilişkin endişelerini gündeme getirdiği aktarıldı.

Ayrıca Kontrol Edin

9 Ağustos evde bakım maaşı yatan iller hangisi TC ile sorgulama

Evinde hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlara devlet tarafından her ay ödenen evde bakım maaşlarına …

Ev sahibi ve kiracılar arasında davalar patlayınca yeni şart getirildi! Bu olmadan dava açılamayacak

Mahkemelerin iş yükü ev sahibi ve kiracı davaları nedeniyle arttı. Kira anlaşmazlıklarında direkt mahkemeye gidilmesinin …