9 Haziran Cuma 2023
Ana SayfaGündemAdalet Bakanı Bozdağ'dan İmamoğlu'na verilen cezayla ilgili yeni açıklama: Algı oluşturmak doğru...

Adalet Bakanı Bozdağ’dan İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili yeni açıklama: Algı oluşturmak doğru değildir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ”Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı”nda konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalarda da bulunan Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası almasını da değerlendirdi.

Bozdağ, ”Verilen ilk derece mahkeme kararıdır. Kesinleşmiş mahkeme kararı ortada yoktur. Bu karara kanun yolunda istinaf yolu açıktır. Sayın İmamoğlu hakkında verilmiş kesinleşmiş ne hapis ne de siyasi yasak vardır. Algı oluşturmak doğru değildir” diye konuştu.

”Adalet Bakanlığı olarak bizim bulunduğumuz yer olarak görülen davalara herhangi bir şekilde müdahil olmamız söz konusu olamaz” diyen Bekir Bozdağ, ”Türkiye’de maalesef Türkiye’de siyasi taraftarlıktan kaynaklı yapılan değerlendirmeler hukuka ve yargıya adalete büyük zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamalarda ise şunları söyledi: “Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kullanılır. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.” diye konuştu.

Hakimlerin görevlerinde bağımsız olduğunu, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun, kanaatlerine göre hüküm verdiklerini belirten Bozdağ, “İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karar kesinleşmiş, nihai bir karar değildir. Bu karara karşı istinaf ve temyiz yolu açıktır. İlk derece mahkemelerinin verdiği kararlar, hukukumuzun öngördüğü yargı mercii tarafından da denetlenmektedir. Bu karar da istinaf ve Yargıtay denetimine açıktır. Yargılama süreci devam etmektedir.

Erdem Aksoy

Ekrem İmamoğlu Bekir Bozdağ Politika Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler