8 Şubat Çarşamba 2023
Ana SayfaDünyaPutin'den Avrupa'ya doğal gaz mesajı: Fiyat Türkiye'de belirlenecek

Putin’den Avrupa’ya doğal gaz mesajı: Fiyat Türkiye’de belirlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet televizyonunda Türkiye’de kurmaya hazırlandıkları gaz merkezi hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa’ya gazı Türkiye üzerinden sevk etmeyi planlayan Putin, gazın fiyatı hakkında dikkat çeken bir mesaj verdi.

Putin, “Türkiye’nin doğal gaz altyapısı önemli bir potansiyele sahip. Kurulacak doğal gaz merkezinde ticaret için elektronik platform gelecek aylarda kurulabilir. Avrupalı tüketiciler için doğal gaz fiyatı büyük oranda Türkiye’deki merkezde belirlenecek. Avrupa’nın kendi merkezlerinde olanlar çılgınca” dedi.

Putin daha önceAvrupa’daki doğal gaz krizine değinerek çözüm için Türkiye’yi işaret etmişti. Kuzey Akım gazını Karadeniz’e yönlendirebileceklerini söyleyen Putin, “Türkiye’de Avrupa için büyük bir doğal gaz merkezi kurabiliriz. Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale, hiçbir rezerv kullanımı enerji sorununu çözemez. Rusya, kışın dahil Avrupa’ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında” açıklamasını yapmıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ise Türk Akım doğalgaz hattında ilave hatların inşa edilmesinin değerlendirildiğini belirterek, “Bu değerlendirilecek seçeneklerden biri. Bu fikrin üzerinde çalışılacak. Türk Akım boru hattına ilave hatlar inşa edilmesini düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Rusya Politika Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler