30 Mart Perşembe 2023
Ana SayfaGündemSon Dakika: Avrupa Merkez Bankası faizi son 14 yılın zirvesine çıkardı

Son Dakika: Avrupa Merkez Bankası faizi son 14 yılın zirvesine çıkardı

ABD Merkez Bankası’nın ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yılın son faiz kararını açıkladı. Fed gibi faiz artış hızını yavaşlatan ECB, politika faizinde 50 baz puanlık artışa gitti. Banka geçen ay 75 baz puanlık artış yapmıştı.

ECB faiz artış kararıyla birlikte ana refinansman oranını yüzde 2,5’e, marjinal borç verme imkanı yüzde 2,75’e ve mevduat faizini yüzde 2’ye yükseltti. Böylece faiz 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bankadan yapılan açıklamada parasal sıkılaşmanın planlandığı gibi martta başlayacağı ve öngörülebilir hızda gerçekleşeceği belirtildi. Açıklamada yine enflasyonla mücadele vurgusu yapıldı.

ECB, 8 Eylül’de tarihinde ilk kez 75 baz puanlık faiz artışına gitmiş, iki toplantıda art arda 75 baz puan faiz artırmıştı.. ECB, 11 yıllık aranın ardından faiz artışlarına 21 Temmuz’da 50 baz puanla başlamıştı. Böylece son 4 toplantıda toplamda 250 baz puanlık faiz artışı gelmiş oldu.

ABD Merkez Bankası, dün akşam açıkladığı kararla 50 baz puanlık faiz artışına gitti. Art arda 7. kez faiz yükselten Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı. Böylece ABD’de faiz 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Mesut Şahin

Dünya Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler