1 Şubat Çarşamba 2023
Ana SayfaDünyaKorkulan oldu! Putin'in yardım istemek için kapısını çaldığı ülke de savaşa dahil...

Korkulan oldu! Putin’in yardım istemek için kapısını çaldığı ülke de savaşa dahil oluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Çalışma ziyareti” kapsamında bugün Belarus‘u ziyaret edecek. Bu ziyarette Putin’in Lukaşenko’ya savaşa dahil olması yönünde baskı yapacağı öne sürülürken, Rus liderin Belarus‘tan Kiev’e bir kara harekatı başlatmayı hedeflediği de konuşulanlar arasında.

Putin’in bu ziyareti Kiev’de de ses getirdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetler Komutanı Naev’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Naev, “Belarus Ukrayna’ya saldırı başlatabilir, Putin bunun için Minsk’e gidiyor” ifadelerini kullandı.

Korkulan oldu! Putin'in yardım istemek için kapısını çaldığı ülke de savaşa dahil oluyor

Kiev yönetimi de, Putin’in aylardır Belarus‘un yeni bir kara saldırısı için başlama noktası olarak kullanılacağını gündeme getirirken, her türlü olasılığa karşı hazırlandıklarını kaydetti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski de, ordu komutanları ile dün gece yaptığı toplantı sonrası, “Rusya ve Belarus ile olan sınırımızın korunması en büyük önceliğimiz” dedi. Zelenski, savunma anlamında bütün olasılıklara karşı hazırlık yaptıkların da vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun batı sınırlarında gerilimin tırmanması nedeniyle iki ülke ordularından oluşan “Ortak bölgesel gücün” Belarus sınırlarına konuşlandırılması yönünde karar almıştı. Karar sonrası Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ortak bölgesel gücün bir parçası olan ilk Rus askeri grubu Belarus’a ulaştı” denildi. Oluşturulan ortak bölgesel gücün yabancı ülke topraklarında faaliyet yürütemeyeceği, sadece Belarus topraklarının korunması yönünde hareket edeceği vurgulanmıştı.

Belarus Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler