1 Şubat Çarşamba 2023
Ana SayfaDünyaSıfır vaka politikasından vazgeçen Çin'de krematoryumlardan gelen görüntü kan dondurdu

Sıfır vaka politikasından vazgeçen Çin’de krematoryumlardan gelen görüntü kan dondurdu

2019’da Wuhan’da ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan ve 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Salgının başladığı dönemlerden itibaren “Sıfır Covid-19” politikası izleyen Çin’de ekonominin büyük bir sekteye uğraması sonrasında bu uygulamanın kalkmasıyla ülke genelinde vaka ve ölüm sayıları hızla arttı.

Sıfır vaka politikasından vazgeçen Çin'de krematoryumlardan gelen görüntü kan dondurdu

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolarda Çinli yetkililerin koronavirüs sebebiyle ölenlerin naaşlarına yer bulamadığı görülürken Chongqing’teki bir krematoryumda çekilen görüntüler durumun vehametini gözler önüne serdi.

31 milyondan fazla insanın yaşadığı Chongqing’de çekilen görüntülerde ceset torbasında tutulan naaşların beklediği ve her yerde olduğu görülüyor. Ülkenin güneyindeki Guangzhou’da ise yetkililer Covid-19’dan günde 30 kişinin yakıldığını aktardı.

Sıfır vaka politikasından vazgeçen Çin'de krematoryumlardan gelen görüntü kan dondurduCenaze araçları krematoryum önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Çin’den yapılan açıklamada koronavirüs vakalarının takibinin yapılamadığını ve ölüm ve vaka sayılarının arttığı kaydedilirken Fransız haber ajansı AFP, son 3 yıldır uygulanan kapanma, toplu test ve karantina uygulamalarının kalmasından sonra vakaların tavan yaptığını aktardı. AFP’nin haberinde bir krematoryumda naaşları tutacak yer kalmadığı da belirtildi. AFP’ye konuşan bir yetkili, “Çok yoğunuz ve morgda naaşları tutacak yerimiz kalmadı. Bu ölümlerin Covid-19’la bağlantılı olup olmadığına emin değilim. Son günlerde gelen naaşların sayısı öncekilere oranla çok daha fazla” dedi.

Koronavirüs Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler