30 Mart Perşembe 2023
Ana SayfaGündemSon Dakika: TFF, Süper Lig ekiplerinden Kayserispor ile 1. Lig'den 4 ve...

Son Dakika: TFF, Süper Lig ekiplerinden Kayserispor ile 1. Lig’den 4 ve 2. Lig’den 5 takıma üçer puan silme cezası verdi

TFF lisans alamayan takımlara ek süre tanımıştı. Verilen süre bugün doldu. TFF Kulüp Lisans Kurulu, eksiklerini tamamlayamayan Kayserispor’a ve 1. Lig’den 4 ve 2. Lig’den 5 takıma üçer puan silme cezası verdi. 1. Lig’de mücadele eden Denizlispor, Altay, Erzurumspor ve Yeni Malatyaspor’a verilen sürelerde eksiklerini tamamlamaması nedeniyle 3 puan cezası aldı.

TFF’nin yayınladığı Kulüp Lisans ve Financial Fair Play Talimatı’na göre takım harcama limiti yüzde 5 aşılırsa ihtar, yüzde 6-10 oranında aşılırsa kadro sınırlaması, yüzde 11-15 oranında aşılırsa transfer yasağı cezası veriliyor. Limitler yüzde 16-20 oranında aşılırsa 1, yüzde 21 -25 aşılırsa 2, yüzde 26’nın üzerinde aşılması durumunda 3 puan silme cezası veriliyor. Puan silmenin yanı sıra ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanabiliyor.

TFF’nin Kulüp Lisans Kurulu, Ulusal Kulüp Lisans Sistemi; Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig ve TFF 2. Lig’deki kulüplerin yapmış olduğu başvuruları, sportif, altyapı, personel-idari, hukuki ve hali kriterlere göre inceledi.

Böylece 2022-2023 sezonu kulüp lisans ve finansal fair play süreci tamamlanırken, en üst 3 ligde yer alan kulüplerden 13’ü UEFA, 48’i ulusal lisans aldı. Ayrıca, Kadınlar Süper Ligi’nde yer alan kulüplerden 6’sı UEFA lisansı aldı.

TFF’den lisans alamayan Kayserispor’da Berna Gözbaşı görevini Ali Çamlı’ya devretmişti. Öte yandan Süper Lig’den başka takımların da topun ağzında olduğu ifade ediliyor.

Spor Süper Lig: Kayserispor

Spor Toto 1. Lig: Denizlispor, Altay, Erzurumspor FK ve Yeni Malatyaspor

TFF 2. Lig: Bayburt Özel İdare Spor, Balıkesirspor, Menemen FK, Serik Belediyespor ve Somaspor.

Ömer Özarslan

Spor Haberler Son Dakika

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler