29 Mayıs Pazartesi 2023
Ana SayfaGündemDünya Kupası finalinin hakeminden olay sözler! Fransızlar bir kez daha çıldıracak

Dünya Kupası finalinin hakeminden olay sözler! Fransızlar bir kez daha çıldıracak

Arjantin‘in Fransa’yı yenerek Dünya Kupası’nın sahibi olduğu final maçında hakem Szymon Marciniak, Fransız taraftarların tepkisini çekmişti. Eleştirilere yanıt veren Marciniak, kural hatası yaptığı yönündeki iddiaları da kesin bir dille reddetti.

Fransız basınının, Arjantin’in Messi ile bulduğu 3. gol sırasında yedek kulübesinden birçok Arjantinli futbolcunun sahaya girmesini gerekçe göstererek final maçının tekrarlanması yönündeki talebi karşısında hakem Marciniak, “Önemli olan oyunun ruhudur.” dedi.

Marciniak konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Fransızlar’ın attığı golde de benzer bir durum vardı. Mbappe skoru 3-3’e getirdi ve 7 tane Fransız yedek oyuncu sahaya girdi. Bu tür şeyleri, böyle maçlarda çok kovalamazsınız. Oyunun kuralları, ceza kanunu gibi değildir. Her şeyi tam anlamıyla uygulayamazsınız. En önemli şey, oyunun ruhunu korumanız. Korner direği olmadan maç oynanamaz. Diyelim ki korner direkleri bir sebepten ötürü kırıldı ve yedek de kalmadı. Ne yapacağım, Dünya Kupası finalini korner direği yok diye erteleyecek miyim? Oyunun ruhu, kuralların ötesindedir.”

Dünya Kupası finalinin hakeminden olay sözler! Fransızlar bir kez daha çıldıracak

Polonyalı hakemin açıklamalarının devamı şöyle:

“Oyuncuların bana maçtan sonra ne söyledikleri önemli, medyanın değil. Fransızlar maçtan sonra bana gelip teşekkür etti, birkaç kelime de konuştu. Hugo Lloris ve Olivier Giroud ile birkaç dakikalık sohbetler yaptık. Kylian Mbappe, maçtan sonra bana gelip sarıldı. Çok üzgündü ve hayal kırıklığı içindeydi ama bana gelerek ‘Teşekkür ediyorum’ dedi. Ben de ona sarıldım. Moral vermeye çalıştım. ‘Bu kupayı 4 yıl önce kazandın, yine kazanırsın, sen çok büyük bir futbolcusun.’ dedim.

Pierluigi Collina, ‘Oyun kurallarını ezbere bilmek bir kişiyi hakem yapsaydı, dünyada 300 milyon muhteşem hakem olurdu’ demişti. Görüyorsunuz, dünyada 150 sayfalık kural kitabını ezbere bilen yüzlerce hakem var ama Dünya Kupası finalini yönetebilecek hakem sayısı sadece birkaç kişi…”

Arjantin Fransa Spor Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler