1 Şubat Çarşamba 2023
Ana SayfaDünyaDanimarka istihbaratından Rusya ile ilgili nükleer silah raporu! Tüm ülkeleri uyardılar

Danimarka istihbaratından Rusya ile ilgili nükleer silah raporu! Tüm ülkeleri uyardılar

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın diğer ülkeleri nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Danimarka İstihbarat Servisi de bu soruya yanıt vermek amacıyla detaylı bir rapor hazırladı.

Raporda, Rusya‘nın uzun vadeli ve kısa vadeli planları mercek altına alınırken, Rusya‘nın öncelikli hedefinin NATO güçlerini Rusya sınırına yakın bölgelerden uzaklaştırmak olduğu belirtildi. İsveç ve Finlandiya’nın Rusya sınırıyla çok geniş bir sınırı paylaştığına dikkat çekilirken bu iki ülkenin NATO’ya girmek için başvuru yapmasının da Putin’in fikrini değiştirmeyeceği belirtildi.

“NÜKLEER SİLAH TEHDİTLERİNİ ARTIRACAK”

Raporda, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmak için başvuru yapması, Rusya’nın Baltık Denizi bölgesindeki kalıcı askeri varlığını güçlendirmesi anlamına gelecek” denildi. Öte yandan raporda Putin’in gelecek dönemde İsveç ve Finlandiya’ya daha sert tehditler savuracağı da öngörülüyor.

Raporda, “Putin, İsveç ve Finlandiya’daki hedeflerine doğrudan nükleer silah kullanma tehditlerini artıracak” ifadesi yer aldı.

Finlandiya Danimarka Türkiye Ukrayna İsveç Rusya Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler