1 Şubat Çarşamba 2023
Ana SayfaGündemSon Dakika: Çalışma Bakanı Bilgin: EYT'de yaş konusu netlik kazanmadı, düzenleme ocak...

Son Dakika: Çalışma Bakanı Bilgin: EYT’de yaş konusu netlik kazanmadı, düzenleme ocak ayına varmadan Meclis’e gitmiş olur

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların beklediği EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirmesinin ardından bu ay sonunda veya en geç ocak ayının ilk haftasında Meclis’e sevk edileceğini söyledi.

Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Cumhurbaşkanımıza arz ediyorum. Ben bu toplantıda da geldiğimiz son aşamayı Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım, ileteceğim, kendisi değerlendirecek. Kabinede karar çıkar mı kesinlikle söyleyemem ama değerlendirileceğini söyleyebilirim.

Seçenekli bir tablo var önümüzde. Ben bu tabloyu arz edeceğim. Bir yaş aralığı olması ihtimal dahilindedir. Henüz netleşmedi. İmkanlar nispetinde en kapsayıcısı olacak. Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışma olacak. Emekli olarak çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik deste primi ödeniyor. O pirim şimdi yüksek. Emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeye düşünüyoruz.

Şu anda aralık ayının başındaki rakam 1 milyon 900 bin idi. Her ay sayılar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş şartı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR’lular. Diğerleri, çoğunluğu da 4A’lılar. 274 bin kişini de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş sınırı olursa aşağı yukarı yarısı bu yıl, yarısı diğer yıl oluyor.

Geçtiğimiz sene kamu çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde bir artış yaptık. Bu sene de çalışmalarımız devam ediyor. Yılbaşından hemen önce ya da sonra hemen paylaşırız. Kamu çalışanlarımız için yaptığımız çok önemli bir şey var. Talep edilirken çok konuşuluyordu ama çözülünce pek konuşulmuyor. O da şu, sözleşmeli personellerimizi kadroya geçirdik. Yarın Meclis’e gidiyor.”

Haberler.com / Emre İliksizEkonomi

Vedat Bilgin EYT Ekonomi Haberler Son Dakika

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler