6 Haziran Salı 2023
Ana SayfaGündemSon Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz gazının uluslararası piyasalardaki değeri 1 trilyon doları...

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz gazının uluslararası piyasalardaki değeri 1 trilyon doları buldu

Yılın son Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Burada gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, vatandaşlara bir de müjde verdi. Erdoğan, bir süredir çalışmaların devam ettiği Karadeniz‘de bulunan doğal gaz ile ilgili “Fatih sondaj gemimiz Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 320 metre altında 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervini keşfetti.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz gazının ekonomik değerinden de bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü rakamla Karadeniz gazının uluslararası piyasalardaki değeri 1 trilyon doları aştı Onun için 2023 çok önemli. 85 milyon hep birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük değerini ülkemize kazandırmanın gururu ve mutluluğu içindeyiz” dedi.

Erdoğan açıklamalarının devamın şunları söyledi:“Akdeniz’deki keşif çalışmalarımıza da ağırlık vereceğiz. Rabbimizin yardımı ve ekranları başında bizi izleyen milletimizin desteği 2023 ve sonrasında sürekli yeni müjdelerle kamuoyunun huzuruna çıkmayı ümit ediyoruz. 7 uluslararası boru hattı, 2 yeraltı doğalgaz depolama tesisimiz enerjide merkez ülke olmak için gereken tüm imkana sahibiz. Türk Akım Trakya’ya gelecek. Oradan da Batı’ya bizden gidecek. Rusya ile işbirliğimizde bu adımı atacağız. Amacımız ülkemizde gazın gazla rekabet edeceği pazar olacaktır.

Türkmenistan’a niye gittik? Bu adımları atmak için. Türkmenistan-Azerbaycan birlikte inşallah bir başka adım atalım diyoruz. Hazar’ın merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlıyız. Enerji köprüleriyle de doğuyu ve batıyı birbirine bağlayacağız.”

Karadeniz Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler