28 Mayıs Pazar 2023
Ana SayfaDünyaAnkara-Şam temasından sonra Suriye Savunma Bakanlığı'ndan ilk açıklama: Görüşme pozitif geçti

Ankara-Şam temasından sonra Suriye Savunma Bakanlığı’ndan ilk açıklama: Görüşme pozitif geçti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde MİT Başkanı Hakan Fidan ile dün Moskova’ya gitti. Akar, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından 11 yıl sonra ilk kez Ankara, Şam arasında temas kurulmuş oldu. Görüşmeye ilişkin Suriye’den ilk açıklama geldi.

Suriye Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, savunma bakanlarının görüşmesinin olumlu bir atmosferde geçtiği belirtildi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Taraflar birçok konuyu tartıştı. Görüşme pozitif geçti” denildi.

Bakan Akar ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Bölgede istikrarın sağlanması için neler yapılabileceğini konuştuk. Temennimiz bir an önce bölgeye barışın, huzurun, istikrarın gelmesi. Bunun için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bize düşen görevleri yapmaya devam edecek, gerekli katkıları sağlayacağız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki ülkenin temasından sonra açıklamalarda bulunarak, “Suriye rejimi aynı zamanda Suriyelilerin ülkesine dönmesini istiyor. Bunların olumlu bir şekilde can güvenliğinin sağlanarak dönmesi önemli” dedi.

Haberler.com / Yavuz SelviDünya

Hulusi Akar Türkiye Suriye Şam Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler