6 Haziran Salı 2023
Ana SayfaGündemOrtalık fena karışacak! Ali Koç canlı yayında TFF'nin düdük astıracağı ünlü hakemin...

Ortalık fena karışacak! Ali Koç canlı yayında TFF’nin düdük astıracağı ünlü hakemin ismini verdi

Dünya Kupası arasından sonra yeniden başlayan Süper Lig’de hakem tartışmaları devam ediyor. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç açıklamalarda bulundu. Çarpıcı ifadeler kullanan Koç, hakem Yasin Kol ile ilgili de bir iddia ortaya attı.

Ali Koç yaptığı açıklamada hakem Yasin Kol’a düdüğünün astırılacağını belirtirken, “Erkan Özdamar, sezon başında atletizm testlerini geçemiyor. Sadece 4 maç yöneterek FIFA listesine alınıyor. Saçmalık. Attila Karaoğlan, Kevin N’Koudou’yu atamıyor. VAR’a çağrılıyor yine atamıyor. Bunun takımlarla alakası yok. Ali Palabıyık, Yasin Kol etkisi var. Yani bilinçaltı kirletilme etkisi var. Ali Palabıyık, Galatasaray maçında bir hata yapıyor, çok uzun süre maç alamıyor. Yasin Kol, Beşiktaş maçında hata yapıyor, bu sene 3 maç alabiliyor. Bir şey daha diyeyim, bu arkadaşın devre arasında Süper Lig hakemliği bitirilecek.

Ali Koç’un yaptığı açıklamalarının devamı şöyle:

Dün geceki maçtan sonra endişelerimiz tavan yaptı, zirve yaptı. Hakem hatası, şampiyonluk yarışındaki diğer takımlara da dezavantaj sağlamıştır. Sivasspor’a ve onların rakiplerine de dezavantaj sağlamıştır. Bu iki takımı ilgilendiren durum değil.

Serkan Çimen için açıklama yaptık. Trabzonspor maçında bir hakem hatası olduğunu söylemiyorum. Ama MHK’nın tuhaflıklarını birkaç örnekle göstereceğim. 46 adet yardımcı hakem var. Bu kadar önemi yüksek bir maça hangi hakem atanmasa diye sorulursa, Serkan Çimen çıkar.

Zorluk derecesi yüksek maçta Halil Umut Meler’e yardımcı olarak Serkan Çimen’in atanması, Halil Umut Meler’e de haksızlık. Çünkü hakemlik ekip işi. 2017’ye kadar geri gittik. Serkan Çimen ile Halil Umut Meler daha önce hiç maça çıkmamış.

Beşiktaş – Adana Demirspor maçında geçen sene Ali Şansalan çok konuşuldu. Bu sene yine o atandı. Bunu yapay zekanın atadığına kim inanır? Özgür Erdem, Hatayspor-Giresunspor maçına yardımcı hakem olarak katılıyor. teste ve seminere katılmamış ama bu hakeme maç veriliyor. Buna da yapay zeka diyebilirsiniz ama yapay zeka, bu hakemin seminere, teste girip girmediğini bilmiyor. MHK, federasyonu yapay zeka adıyla uyutuyor.

Hakemler arıyor ve “Bu hakemi atamayın” diyor. Biz bu topa hiç girmedik. Bu yaşananlardan dolayı yapay zekanın arkasındayız. 30 senelik hakem sorunlarını TFF, 3-5 ayda gideremez. Ancak devrim yapmak isteyen TFF’ye söylüyorum, bu insanlarla, bu işi yapamazsınız. Çünkü yapay zekanın ilerlemesin istemiyor olabilirler. Yapay zeka, kör göze parmak atama yapmaz! “Bunu yapay zeka istiyor” diyerek bir yere gidemeyiz. Yapay zekanın dürüstlüğü ve verilimliği sorgulanabilir hale geliyor. Yapay zeka ile Beşiktaş – Adana Demirspor maçına Ali Şansalan’ı atarsan, insanlar “Ne oluyor?” diye sorar.

Federasyon değişiyor, başkan değişiyor ama oradaki isimler değişmiyor. Federasyon iyi niyetli ama çok tecrübeli değil. Getirmek istedikleri sistem çok fayda sağlayacak. Buna inanıyorum. Ama manipüle edilen şeyler var. Dediklerimi lütfen araştırın, doğru mu, yanlış mı? Özgür Ertem hakikatten sınavlara girmedi mi? Araştırın.

Federasyon değişiyor, başkan değişiyor ama oradaki isimler değişmiyor. Federasyon iyi niyetli ama çok tecrübeli değil. Getirmek istedikleri sistem çok fayda sağlayacak. Buna inanıyorum. Ama manipüle edilen şeyler var. Dediklerimi lütfen araştırın, doğru mu, yanlış mı? Özgür Ertem hakikatten sınavlara girmedi mi? Araştırın.

Her derbi öncesi soru işareti ve kuşkular var. Bu sefer oluş şekli açısından iyi olmadı. İnşallah derbiye etkisi olmaz. Ozan Tufan’ın Galatasaray’a attığı bir gol de kaç dakika incelendi? %100 gol verilmedi. Biz sakata uğramak istemiyoruz. Kimse uğrasın istemiyoruz.

Yabancı hakem konusu defalarca Kulüpler Birliği ve TFF ile konuşuldu. Yunanistan ve Suudi Arabistan dışında tam anlamıyla yabancı hakem kullanan yok. Ama hakem değişim programı var. TFF bu sene yabancı hakem getirmenin imkanı olmadığını söyledi. VAR için yabancı hakem getireceklerini söylediler. TFF, yabancı hakem getirilmesinin Türk hakemlerin moralini bozacağı gerekçesiyle bu talebi reddetti.

Ağlamayana mama yok! Sokak tabiri ile bizim futbolumuzda bu geçerli. İlk dönemde acemiydik, hata yaptık. Son dönemde bizim yoğurt yiyişimiz farklı. Eleştiriliyoruz.”

Fenerbahçe Ali Koç Spor Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler