6 Haziran Salı 2023
Ana SayfaGündemCumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılanıyordu! CHP'li belediye başkanına hapis cezası ve siyasi yasak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten yargılanıyordu! CHP’li belediye başkanına hapis cezası ve siyasi yasak

İzmir’in CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya ait olduğu öne sürülen sosyal medya hesaplarında, geçen yıl Ocak ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede Arda’nın, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’, ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamalarından cezalandırılması talep edildi. İddianame, İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Arda’nın yargılanmasına bugün İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Halil Arda ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Gülşen Gezici ile sanık avukatı Ayşe Zübeyde Aydın katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Gezici, sanığın yaptığı paylaşımlar yönünden suçun gerçekleştiğini ifade ederek, “Mütalaaya kısmen katılıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanımıza yapılan hakaretlerde birden fazla ihbar vardır. Sunduğumuz delillerde bu açıkça belli olmaktadır. Sanığın tüm paylaşımlar yönünden cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Duruşma savcısı önceki celselerde mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlarken, sanığın tüm deliller çerçevesinde suçu işlediği anlaşıldığını ve cezalandırılması talep ettiklerini söyledi.

CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Arda'ya 5 yıl denetimli 1 yıl 15 gün hapis cezası ve siyasi yasakHalil Arda

Savcının mütalaasını kabul etmediğini ifade eden tutuksuz sanık Arda, “Bu bir siyasi davadır. Bu suçu işlemem mümkün değildir. Gaziemir Belediyesi’nin ilk başkanının torunuyum. 93 yıl sonra dedemin koltuğunda oturmanın gururunu yaşamış biriyim. Adaletinize güvenip beraatımı talep ediyorum. Bu paylaşımları ben yapmadım” dedi.

Yüzde 58 oyla seçildiğini belirten Arda, “Başarılı bir belediye başkanıydım. 1 kuruşun hesabını yapıyorum. Ekonomik anlamda İzmir’in en iyi belediyesiyiz diyebilirim. Bu durum siyaseten kıskanılacak durumda. Kadın müdürümüze hakaret etmeleri nedeniyle işten attığım kişilerin tanıklığıyla mahkum edilmeye çalışıyorum” diye konuştu.

Hakim, tutuksuz sanık Halil Arda’ya ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret’ suçundan TCK 299/1 maddesi gereği 1 yıl hapisle cezalandırılmasına, suçu zincirleme şekilde işlediğinden cezayı artırılarak 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Hakim, hafifletici sebepler nedeniyle cezayı 1 yıl 15 gün hapis cezasına indirdi.

Hakim ayrıca, Arda hakkında Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi gereğince; bir kamu görevinin üstlenmesinden, seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesinden ve seçme ile seçilme ehliyetinden yoksun bırakılmasına karar verdi. Hakim, tüm suçlar yönünden hükmün açıklanmasını geri bırakarak 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Recep Tayyip Erdoğan Gaziemir 3. Sayfa Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler