28 Mayıs Pazar 2023
Ana SayfaGündemHollanda'dan dikkat çeken karar! İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik gerekçesiyle ziyarete kapatıldı

Hollanda’dan dikkat çeken karar! İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik gerekçesiyle ziyarete kapatıldı

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan’ın İsveç ve Finlandiya’daki provokatif eylemleri hem Türkiye’yi hem de Müslüman dünyasını ayağa kaldırdı. Önce Stockholm’de Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakan Paludan, aynı skandal hareketi Kopenhag’da da gerçekleştirdi. Türkiye, Kur-an-ı Kerim provokasyonuna izin veren İsveç’e NATO üyeliği konusunda resti çekerken, Hollanda‘dan dikkat çeken bir hamle geldi.

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Hollanda Başkonsolosluğu, “olası protesto gösterileri ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit” gerekçe gösterilerek geçici süreyle ziyarete kapatıldı. Başkonsolosluğun Twitter sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılacaktır.”

İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti. Paludan, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, Danimarka’da bir caminin yanı sıra Türk ve Rus büyükelçiliklerinin önünde Kur’an-ı Kerim yakacağını duyurmuş ve Danimarka makamları kendisine izin vermişti.

İsveç’e NATO üyeliği konusunda kapıları kapatan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO’ya başvuru konusunda artık bizde herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO’ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Madem bu kadar seviyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse ülkelerinin savunmalarını emanet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Biz bir şeyi söyleyince dürüst söyleriz, birileri bize namussuzluk yaptığında haddine bildiririz. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz.” demişti.

Öte yandan geçtiğimiz hafta peş peşe açıklama yapan ABD, Almanya ve Fransa, Kur’an yakma eylemleri nedeniyleTürkiye’de terör saldırısı riskinin arttığını söyleyerek vatandaşlarına uyarılarda bulunmuştu. Üç ülke, Türkiye’deki vatandaşlarına kalabalık yerlerden uzak durmaları ve dikkatli olmaları gerektiğini belirtmişti.

Rasmus Paludan Hollanda Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler