29 Mayıs Pazartesi 2023
Ana SayfaGündemİran'da dans videolarını paylaşan nişanlı çifte 10 yıl 6 ay hapis cezası

İran’da dans videolarını paylaşan nişanlı çifte 10 yıl 6 ay hapis cezası

Geçen yıl ahlak polisinin gözaltına aldıktan sonra öldürdüğü İranlı kadın Mahsa Emini’nin ölümü sonrasında halk hareketinin başladığı İran’dan tepki yaratan bir karar daha geldi.

20’li yaşlarındaki Astiyazh Haghighi ile nişanlısı Emir Muhammed Ahmedi’nin sosyal medyada paylaştığı romantik dans videosu mahkemelik oldu. Çiftin Azadi Kulesi önünde romantik bir şekilde dans etmesi Tahran yönetimini öfkelendirdi. Videoda Haghighi’nin başörtüsü takmamasının son dönemde artan gösterilerle bağlantılı olduğu iddia edildi.

Kısa bir süre içinde paylaşım rekoru kıran videonun Kasım ayının başında çekildiği belirtildi. Kadınlara yönelik çok sıkı kuralların uygulandığı İran’da kadınların bir erkekle veya yalnız başlarına dans etmesi yasak.

Tahran’daki mahkemeden yapılan açıklamada hem Haghighi hem de Ahmedi’ye 10 yıl 6 ay hapis cezası verilirken ikiliye internet kullanmama ve yurt dışı çıkış yasağı da getirildi. Sözcü’de yer alan habere göre sosyal medyada ünlenen çifte cezanın, “Ulusal güvenliği bozacak toplanma” ve “yolsuzluk ve fuhuşa yönlendirme” suçlarından verildiği kayıtlara geçti. Öte yandan Haghighi’nin Tahran’ın dışındaki Karçak Cezaevi’ne gönderildiği belirtildi. Bu cezaevinin şartları sık sık uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Sosyal Medya İran Dünya Güncel Haberler

Bener Haberler
- Reklam -

Popüler Haberler