CHP’den yüzde 70’e dayanan enflasyon tepkisi: Asgari ücret için çağrı yaptı

Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının nisan ayında aylık yüzde 7,25, yıllık yüzde 69,97 olduğunu aktaran Ağbaba, “Yüzde 69,97’lik yıllık enflasyon ile şubat 2002’den beri görülen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Şubat 2002’de yıllık enflasyon artışı yüzde 73,2 olarak kayıtlara geçmişti.” ifadesini kullandı.

TÜİK’in açıkladığı gıda enflasyonu ve üretici fiyat endeksindeki yıllık artışa da dikkati çeken Ağbaba, “Üretici fiyat endeksinde her ay yaşanan artış, resmi enflasyonun da birkaç ay sonra üç haneleri görmesine neden olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Halkın hissettiği gerçek enflasyon oranında yıllık artışın yüzde 156’ya yükseldiğini vurgulayan Ağbaba, “Halkın enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasındaki fark tam 86 puan. Resmi verilerde dahi her ne kadar enflasyon rekorları kırılmaya devam ediliyor olsa da TÜİK verileri, gerçek enflasyon verilerini açıklamaktan uzaktır.” görüşünü paylaştı.

1 Mayıs’ta emeklilere müjde verileceği sözünün yerine getirilmediğini belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Resmi verilerde dahi enflasyon üç hanelere doğru giderken ne emeklinin ne asgari ücretlinin ne de memurun maaşından eser kalmadı. Kur korumalı mevduatta milyarlarca lira kaynak aktaran iktidar, başta asgari ücret olmak üzere ücretleri derhal yeniden belirlemelidir.”

Ayrıca Kontrol Edin

Parti lideri ABD vatandaşı olmak isterken fena dolandırıldı! ‘BM amblemli, yeşil plakalı araçla kandırdı’

Türkiye Yaşam Partisi'nin (TYP) lideri Deniz Özçelik ve kayınbiraderi Murat Tek, ABD vatandaşlığı vaadiyle dolandırıldı. İşte BM ablemli, yeşil plakalı dolandırıcılık hikayesi...

Ömer Çelik’ten dikkat çeken paylaşım: En büyük kötülük nefret siyasetidir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yabancı sığınmacı ve düzensiz göçmenlerin Türkiye’deki nüfusunun tartışıldığı gündeme ilişkin olarak sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.