Salı, Ekim 4, 2022

HDP Genel Merkezi önünde çelenk gerginliği HDP’liler çelengi kırmaya çalıştı

976 gündür evlat nöbetindeki 3 aile, HDP Genel Merkezi’nin önüne siyah çelenk bırakarak oturma eylemi yapmak istedi.

Milletvekili Başaran ve HDP’lilerin evlat nöbetindeki babaların bıraktığı siyah çelengi kırmaya ve yazıyı yırtmaya çalışması üzerine gerginlik yaşandı.

Evlat nöbetindeki babalar HDP’lileri durdurmak isteyince olaya polis ekipleri müdahale etti. HDP Genel Merkezi önünde yoğun güvenlik önlemi alan polis ekiplerinin araya girmesiyle yaşanan gerginlik sona erdi.

HDP’den açıklama
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, milletvekillerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamaya parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), Kadın Meclisi üyeleri ve bileşen partilerin temsilcileri de katıldı. Günay yaptığı açıklamada provokasyon girişiminde bulunulduğunu ve bu girişimi yapanların kollandığını öne sürdü.

Babalar açıklama yaptı
HDP Genel Merkezi’ne gelen babalar, “Evlatlarımızı HDP’den istiyoruz” yazılı çelengi parti girişine koyarak, gazetecilere açıklamada bulundu.

Terör örgütü PKK tarafından oğlunun dağa kaçırıldığını söyleyen babalardan Celil Begdaş, HDP’nin hiçbir zaman Kürtleri temsil edemeyeceğini söyledi.

Evlatlarından haber alamadıklarını belirten Begdaş, “Ben burada Türk’üm, Diyarbakır’da Kürt’üm, Trabzon’da Laz’ım. Evladım gelene kadar bu işin peşini bırakmam. Beni hiçbir güç buraya getirmedi, yanan ciğerim buraya getirdi. Ben, Amerikan uşağı değilim, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. HDP’ye söylüyorum, kendine gel, evladımı getir bana.” ifadelerini kullandı.

Baba Süleyman Aydın da 285 aileyi temsilen HDP Genel Merkezi önünde olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

“HDP milletvekilleri diyorlar ya zaman zaman ‘Biz, Kürtler için mücadele veriyoruz.’ Bunlar hiçbir zaman Kürtler için mücadele vermediler. Kürtlük, 15 yaşındaki çocukları terör örgütüne satmakla olmuyor. 14-15 yaşındaki çocuklarımızın eline silah vererek, devletimize karşı kullanarak siyasi parti, milletvekili olunmaz. Siz, burada hiçbir zaman Kürt halkına sahip çıkmadınız. HDP milletvekilleri olarak sadece Kandil’e vekillik yaptınız, siz Kandil’in vekillerisiniz.”

İkinci gerginlik
HDP Genel Merkezi önünde çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, slogan atan 3 kişi gözaltına alındı.

HDP binasının önündeki gerginlik devam ederken, polis biber gazı kullandı.

Benzer Habeler

- Reklam -

Son Haberler