Ana Sayfa Teknoloji Bilim insanlarından müthiş yöntem: Plastiği birkaç günde parçalayacaklar!

Bilim insanlarından müthiş yöntem: Plastiği birkaç günde parçalayacaklar!

by admin

Bilim adamları, 19.000 protein yapısını, bu yapılar içindeki amino asitlerin konumlarını tahmin etmeyi öğreten bir makineye besleyen bir algoritma kullanarak tam yapılarına ulaştılar.

Elde ettikleri yapı, çeşitli sıcaklık ve pH koşullarında 51 tip PET’i parçalayabildi.

2005 yılında, plastikleri parçalayabilen 19 farklı enzim keşfedildi, ancak bunların çoğu yalnızca belirli sıcaklık ve koşullarda iyi işlev görüyor.

Sonuçlarını, “endüstriyel ölçekte enzimatik plastik geri dönüşümü için uygun bir yol” gösterdiklerini iddia ederek sonlandırdılar. Bilim adamları, toprağı ve suyu rahatsız eden plastik atıkların azaltılması söz konusu olduğunda çalışmalarını hızlandırıyorlar.

Avrupa’da, nehirlerde plastik atıkları hapsetmek için baloncukları kullanan ‘Büyük Kabarcık Bariyeri’ adı verilen genişleme planlarıyla Amsterdam kanallarında bir yenilik başlatıldı.

Teknoloji, su yolunun altındaki bir tüpten hava pompalayarak bir baloncuk duvarı oluşturuyor ve ardından plastiği yüzeye doğru yönlendiriyor.

Bariyer nehir boyunca çapraz olarak döşeniyor ve atıkların doğal su akışını takip ederek bir toplama sistemine itilmesine izin veriyor.

Buluşun kanaldaki çöplerin yüzde 86’sını su yüzeyine çıkardığı söyleniyor. Su yüzeyine çıkan çöpler rahatlıkla toplanıyor.

Benzer Haberler

Kritikhaber.com Sitemizde bulunan haberler tamamen yayıncısına aittir. Haber yazılarında bulunan bilgilerden sitemiz sorumlu değildir. .

 

Dünya

Son Haberler

Copyright © 2022 All Right Reserved. Designed and Developed. Yayınlanan haberlerin sorumluluğu yayıncısına aittir.